Artykuły Podróże Porady

Winiety – Czechy i zasady opłat drogowych

Winiety - Czechy i zasady opłat drogowych

Podobnie jak w Polsce, niektóre drogi w Czechach są płatne, a korzystanie z nich wiąże się z koniecznością wykupienia Winiety. Czechy zorganizowały sprawny system biletów umożliwiających przejazdy płatnymi autostradami. Sięgnij po więcej informacji, czytając poniższy tekst i dowiedz się, gdzie kupić winiety na Czechy!

Sąsiednie kraje Polski są chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale również wielu przedsiębiorców. Jednym z takich państw są Czechy. Winiety to system płatności, który umożliwia poruszanie się pojazdu po płatnych drogach tego kraju. Winiety w Czechach stały się znane większej grupie ludzi w związku ze zmianami, które pojawiły się na początku stycznia 2019 roku. Informacje podają o blisko 60 km odcinków autostrad wyłączonych z konieczności opłat. Za to obowiązek posiadania winiety został wprowadzony na niektórych nowych odcinkach. Zmiany te spowodowały swego rodzaju zamieszanie i strona główna w wyszukiwarce Google pełna jest zapytań o ceny winiet i zmiany, jakie zostały wprowadzone tego roku w Czechach. Zanim odpowiemy na pytanie, gdzie kupić winiety, warto dowiedzieć się więcej, czym są te specyficzne bilety zwane często winietkami i jakie warunki trzeba spełniać, by zakupiona przez nas winieta była uznawana.

W związku z tym, że dostępne są różne rodzaje winiet, na krótszy wyjazd dobra będzie winieta 10-dniowa, a kiedy podróż przez Czechy będzie trwać dłużej, konieczna jest winieta miesięczna. Czechy umożliwiają również zakup rocznej winiety, co jest rozwiązaniem korzystnym dla tych osób, które kraj odwiedzają często. Zakup winiety dłuższej ważności jest korzystniejszy, dlatego winieta roczna jest szczególnie polecana. Wydatek około 300 zł sprawia, że drogi ekspresowe w Republice Czeskiej stoją przed nami otworem i możesz swobodnie poruszać się na terenie całego kraju. To stosunkowo niewielka cena w porównaniu na przykład do Polskich autostrad. Winiety obowiązują nie tylko w Czechach. Z tym rodzajem opłaty spotkamy się również w takich krajach Europy jak Szwajcaria, Węgry, Słowacja, czy Rumunia. Opłaty drogowe zależne są od danego państwa, które samodzielnie ustala ceny winiet.

Jak podają informacje w sieci, winiety obowiązują na drogach krajowych, które Czechy oznaczają symbolem D. Oznakowanie na drogach jest jednak inne i warto się go nauczyć, by uniknąć przejazdu autostradą bez odpowiedniego dokumentu. Chociaż winieta nie jest obowiązkowa w całym kraju, to trzeba ją mieć właśnie na specjalnie oznakowanych autostradach. Obowiązkiem okazywania winiety obarczone są wszystkie pojazdy do 3,5 ton. Jedyny wyjątek stanowią motocykle, przecinając czeskie drogi tym pojazdem, nie musimy martwić się żadnymi opłatami. Użytkownicy autostrad poruszający się pojazdami cięższymi niż 3,5 ton, do których zaliczają się przede wszystkim tiry, zobowiązane są do uiszczania opłat drogą elektroniczną. Co ciekawe, Czechy planują całkowicie zlikwidować konieczność kupowania winiet i objąć elektronicznym systemem wszystkie samochody korzystające z autostrad. Projekt być może wejdzie w życie w roku 2021.

Z jakimi konsekwencjami wiąże się brak Winiety? W przypadku kontroli pojazdu należy pokazać winietę, która musi być zgodna z terminem przejazdu. Jeśli minął termin ważności, jaki miała nasza winieta, Czechy mają prawo nałożyć stosowną karę. Za brak ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu płatnymi odcinkami czeskich dróg grozi kara pieniężna sięgająca blisko 1000 zł. Zakup nawet rocznej winiety jest znacznie tańszy, niż grzywna, dlatego nie warto starać się oszczędzać, zwłaszcza mając pewność, że do kontroli na pewno dojdzie na którymś odcinku drogi. Dla ułatwienia pod znakami oznaczającymi autostradę umieszczone są znaki oznaczające płatną autostradę. To specjalny znak, który mają Czechy. Winieta oznaczana jest jako figura geometryczna z dużą kropką w środku. Widząc taki znak przy drodze, musimy być przygotowani na możliwość kontroli. Według informacji drogowej trasa może być płatna również wtedy, jeśli nie ma takiego oznaczenia pod znakiem autostrady. Niepłatne odcinki dróg oznaczane są podobnym znakiem, który różni się jedynie grubą, czerwoną kreską biegnącą w poprzek. Z łatwością ten komunikat rozpozna osoba każdej narodowości będąca w kraju przejazdem.

Gdzie zatem dostępna jest odpowiednia winieta? Czechy oferują kilka tysięcy punktów sprzedaży, które zwykle znajdują się na stacjach benzynowych przy drodze. Łatwo dostępne winiety umożliwiają wygodne zakupienie odpowiedniego świstka już na trasie lub przy granicy. Nie ma potrzeby kupowania winiety wcześniej, chociaż również jest to możliwe. Należy jednak być przygotowanym na to, że winiety w Czechach są tańsze, niż te zakupione pośrednio online. Biorąc pod uwagę, jak łatwo dostępna jest winieta, Czechy są przecież pełne miejsc, gdzie można je kupić bez dodatkowych opłat, nie warto wyposażać się w nią ileś dni wcześniej. Cena za winiety jest niezmienna od zeszłego roku, ale warto wiedzieć, że od stycznia 2019 roku wprowadzone zostały zmiany na mapie płatnych autostrad. Część odcinków została wyłączona z konieczności okazywania winiety za przejazd nimi.

Zakupienie winiety wiąże się z wypełnieniem świstka odpowiednimi danymi, które wymagają podania danych osobowych. Konieczne jest również wpisanie numeru rejestracyjnego samochodu i w zależności, jaki rodzaj winiety zakupiliśmy, należy zrobić dziurki przy odpowiedniej dacie. Zasada ta obowiązuje winietę miesięczną i tę ważną 10 dni. Specyficznego oznakowania nie wymaga jedynie roczna winieta. Czechy określiły datę winiety rocznej jako z góry ustaloną i dziurkowanie nie jest potrzebne. Istotne jest pamiętanie, że winieta obowiązująca przez cały rok 2019 jest ważna już od 1 grudnia 2018 roku, aż do 31 stycznia roku 2020. Ostatnim krokiem jest podzielenie dokumentu na pół, zgodnie z wyznaczonym miejscem, i przyklejenie jednej części winiety w prawym dolnym rogu na przednią szybę. Drugi kawałek powinien znaleźć się pod ręką, ponieważ trzeba okazać go podczas kontroli. Przyklejona winieta oczywiście musi być ważna. Starą winietę trzeba natychmiast zastąpić nową, której nie można trzymać w samochodzie, między innymi dokumentami. Winieta musi być widoczna i musimy również mieć przy sobie drugą część. Jeśli nie jesteś pewien, na jaką winietę się zdecydować, a odwiedzasz Czechy dość często, wiedz, że zakup rocznej winiety to znaczna oszczędność twoich wydatków na trasie. Dodatkowo masz pewność, że nie pomylisz terminu ważności dokumentu.

Similar Posts