Artykuły Porady

Dalmacja po polsku – poradnik gdzie do Chorwacji udać się na tanie wakacje

Dalmacja po polsku - poradnik gdzie do Chorwacji udać się na tanie wakacje

Leżąca na wybrzeżu Adriatyku Chorwacja utrzymuje się z wpływów z turystyki. Biorąc pod uwagę fakt, że Polacy są piątą co do wielkości grupą narodowościową korzystającą z uroków wybrzeża chorwackiego, można śmiało stwierdzić, że jako tacy wydatnie przyczyniamy się do wzrostu wskaźników rozwoju gospodarczego najmłodszego członka Unii Europejskiej. Na kamieniste i piaszczyste plaże Dalmacji i w tym roku przybędą setki tysięcy rodaków. Wakacje w Chorwacji 2018 były pod względem ilości Polaków rekordowe i wszystko wskazuje no kolejny rekord w tym sezonie – zatem polski język rozbrzmiewać będzie wszędzie.

Chorwacja – gdzie na wakacje udać się najlepiej?

Wybór miejsca na urlop w Chorwacji zależy od tego jaki rodzaj wypoczynku preferujemy i ile zamierzamy na wakacje wydać pieniędzy. Jeśli zadamy pytanie: Chorwacja – gdzie jechac, aby zobaczyć ciekawe miejsca a przy tym nie wydać zbyt dużo pieniędzy, to każdy, kto tu już był będzie mieć swoją propozycję. I każdy będzie mieć rację wszak to kraj niezwykłej urody i wielu atrakcji turystycznych, gdzie każdy na pewno znajdzie coś dla siebie..

Luksusowych hoteli i spa na terenie Chorwacji nie brakuje – kto lubi spędzać czas w takich miejscach ma naprawdę wielki wybór. Wczasy można urozmaicić wykupując wycieczki pozwalające poznać ciekawe miejsca albo samodzielnie zwiedzić okolicę czy region podróżując wynajętym samochodem. W hotelach polscy rezydenci chętnie zaproponują coś odpowiedniego i pomogą wybrać najlepsze oferty wycieczki czy korzystne warunki wynajmu samochodu. Najczęściej przedstawiciele polskich biur podróży mają na miejscu zaufanych partnerów do których kierują klientów. Jednak taki wypoczynek nie wszyscy lubią – tanie wakacje w Chorwacji wybieramy zdecydowanie częściej niż luksus.

Kierunek Chorwacja – wakacje dla każdego

Przed podróżą musimy zadecydować jak dojechać do Chorwacji: Chorwacja samolotem, autokarem, samochodem jest zawsze doskonałym pomysłem na wakacje. Samolotem do Chorwacji można lecieć z każdego większego ośrodka w Polsce, a również niejedno miasto w Chorwacji dysponuje lotniskiem. Port lotniczy Dubrownik jako miejsce lądowania jest wybierany również przez podróżujących do Czarnogóry – szczególnie tych, którzy zamierzają spędzić urlop nad Zatoką Kotorską lub gdzieś przy Wielikiej Plaży ciągnącej się od miasteczka Ulcinj aż do granicy z Albanią.

Chorwacja, gdzie najlepiej odpoczniemy, to plaże, ciepłe morze, słońce, więc my Polacy na hotelowe all inclusive decydujemy się nieczęsto. Na terenie Dalmacji warto zobaczyć tak wiele miejsc, że szkoda tych pięknych widoków i niezwykłych atrakcji przyrodniczych, w które Chorwacja obfituje na wczasy w zamkniętym kompleksie hotelowym. Korzystając z faktu, że Dalmacja jest wyjątkowo bezpieczna większość turystów z Polski preferuje  podróżowanie po Chorwacji własnym samochodem i noclegi w tanich hotelach, pensjonatach lub na kempingach. Ze sobą z Polski turyści przywożą żywność i napoje. Chorwaci nawet złośliwie komentują, że Polacy na wakacje w Chorwacji ze sobą nie przywożą jedynie lodów.

Jeśli naszym wyborem na lato jest Europa Południowa i pytamy Chorwacja – gdzie jechać, to niejednokrotnie uzyskamy poradę: „nie ma znaczenia miejsce, nieważne gdzie, byle to była Chorwacja!”.

Zdecydowana większość wczasowiczów przegląda oferty online i rezerwuje noclegi przez Internet, ale są również osoby, które jadą w ciemno i przemierzając kraj codziennie nocują w innym miejscu.  Czasem podróżują dwa – trzy dni, a następnie osiadają w jednym punkcie, blisko atrakcji, którą warto zobaczyć i spędzają tu resztę urlopu.

Wczasowicze z Polski lubią plaże i wybierają głównie miejscowości jak najbliżej Adriatyku. Jednak warto sięgnąć do przewodników i sprawdzić, jakie miasta oraz niezwykłości świata przyrody oferuje Dalmacja nieco dalej od wybrzeża.

Chorwacja z dziećmi – krótki poradnik dla rodziców

Rodzinny wyjazd do Chorwacji to wielka frajda, ale i niemałe wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Od tego jak się do wyjazdu przygotujemy może zależeć jakość wypoczynku. Zanim znajdziecie się na plaży w Chorwacji warto przeczytać kilka porad.

Po pierwsze– bądź mądry przy pakowaniu

Pakowanie bagażu warto podzielić na etapy a zacząć je od zrobienia listy rzeczy niezbędnych. Wiele produktów jest dostępnych na miejscu i mają one w Chorwacji ceny podobne jak u nas, a często niższe, ale w przypadku gdy w podróż zabieramy małe dziecko warto zabrać dla niego mleko oraz jedzenie w słoiczkach z Polski. Wprawdzie Dalmacja, to też Europa, ale na chorwackich opakowaniach nie zawsze są szczegółowe informacje dotyczące składu czy zawartości alergenów – lepiej nie ryzykować. Chyba, że doskonale znamy miejscowy język i potrafimy zapytać o składniki. Angielski większości Chorwatów opanowała w stopniu mniej niż podstawowym, więc zakupy w tym języku mogą być nieco utrudnione.

Pieluchy, chusteczki, papier higieniczny do toalety są dostępne na miejscu. Lekarstwa najlepiej zabrać ze sobą – są znacznie droższe niż w Polsce. Warto również zaopatrzyć siebie i całą rodzinę w kartę EKUZ. W Chorwacji opieka medyczna jest na dość dobrym poziomie, znacznie lepszym niż w Polsce. Jednak turyści korzystający z zatłoczonych przychodni lub szpitali w kurortach czasem odnoszą inne wrażenie.

Jako że w Chorwacji obowiązuje zasada opłacania 20% wartości świadczenia warto dodatkowo ubezpieczyć się oraz być przygotowanym na wydatek.

Dla dzieciaków koniecznie należy zabrać kremy z wysokimi filtrami, nakrycia głowy, buty dowody. Wiele plaż w Chorwacji pokryta jest kamieniami, która są bardzo ciepłe i trudno po nich chodzić na boso.

Po drugie – oszacuj czas podróży

Jazda samochodem z Polski do Chorwacji nie jest wielkim wyzwaniem, o ile kierowca będzie pamiętał o odpoczynku. Z południa kraju do Dalmacji można dotrzeć bez noclegu. Jadąc z innego regionu warto przemyśleć kwestię noclegu na terenie Węgier lub Austrii. Będzie bezpiecznie i można przy okazji coś zwiedzić oraz spróbować miejscowej kuchni. Cztery dni w podróży (po dwa w każdą stronę) mogą stanowić niezwykły początek i zakończenie wycieczki na południe Europy.

Maluchy w nocy śpią – w dzień potrzebują zabawek, filmów, tabletów, książeczek, jedzenia, napojów i oczywiście przerw na siusiu. Przerwy w jeździe przydają się wszystkim – poprawiają krążenie, wyrównują ciśnienie, pozwalają odpocząć oczom i układowi nerwowemu.

Po trzecie – ustal termin wakacji

Ze względu na wysokie temperatury panujące nad Adriatykiem latem do Chorwacji najlepiej jechać we wrześniu, październiku oraz w czerwcu. Wrzesień i październik to czas dojrzewania wszystkich owoców i bardzo ciepła woda w morzu. Czerwiec oprócz przyjemnej temperatury ma inną zaletę – jeszcze nie ma tłoku. Oczywiście jeśli dzieciaki są w wieku szkolnym czas wyjazdu determinują terminu wakacji czy ferii.

Po czwarte – jeśli Chorwacja z dzieckiem, to…

Wybór jest oczywisty – plaże. Warto wybrać małą miejscowość z ładną plażą. W Dalmacji plaż piaszczystych, szerokich nie ma zbyt wielu. Czasem to wąski, liczący kilka metrów pas kamienistego brzegu położonego blisko szosy. Jednak większość plaż jest bezpieczna – nie ma klifów czy skał, a woda jest zazwyczaj płytka, więc bezpieczna dla dzieci. Gdzie w Chorwacji są takie miejsca z przewodników trudno się dowiedzieć. Każde większe miasto jest dość dobrze opisane, ale małe senne mieścinki w przewodnikach nie istnieją. W takiej sytuacji z pomocą może przyjąć nowoczesna technika. Przed podróżą warto posurfować po google maps i w widoku satelitarnym wypatrzeć fajne miejsca na rodzinne wakacje. Warto również zajrzeć na blogi i fora dyskusyjne, gdzie jest mnóstwo przydatnych informacji praktycznych o miejscach do plażowania, noclegów i posiłków.

Poznanie Chorwacji z poziomu Internetu ułatwia niezwykle ciekawy serwis Chorwacja Cafe. Tu są zarówno zachwycające pamiątkowe zdjęcia z Chorwacji (Chorwacja to raj dla miłośników sztuki fotografowania), ale także bardzo istotne informacje dotyczące rezerwacji, zdrowia, cen, wydarzeń kulturalnych czy innych spraw, które dla podróżujących mogą być istotne. Serwis ma łatwy do nawigacji, przejrzysty interfejs i dba o prywatność użytkowników umieszczając pliki na ich urządzeniu końcowym lub przetwarzając ich dane przez serwis oraz zaufanych partnerów wyłącznie za zgodą zainteresowanych.

Chorwacja – ciekawe miejsca na wakacje życia

Rankingów fajnych miejsc w Chorwacji jest mnóstwo. Właściwie różnią się one jedynie ilością wymienianych atrakcji. Ten mały kraj ma tyle niezwykłości ze świata przyrody, zabytków architektury i kultury, że trudno zdecydować się na wybór. W dodatku każdy podróżny po odwiedzeniu Chorwacji stworzy zapewne swoją listę żelaznych punktów na mapie turystycznej wybrzeża Dalmacji. Ale jeśli ktoś nigdy tam nie był i potrzebuje skróconego poradnika, to warto skorzystać z poniższego.

Wyspa Hvar

W połowie IV w p.n.e. Platon w kilku dziełach wspomina o Atlantydzie – wyspie bogactwa i wszelkiej szczęśliwości. Według filozofa była ona „szczęśliwą słoneczną wyspą wydzielającą upojne zapachy”. Adriatycka wyspa Hvar ze względu na wielkość mityczną Atlantydą na pewno nie jest, ale urokiem może ją przewyższać. To najcieplejsze miejsce w Chorwacji oblewają turkusowe, przezroczyste wody morza. W powietrzu unosi się zapach lawendy, żywicy piniowej, tysięcy kwiatów, których nazw nie da się zapamiętać. Miasto Hvar ma ciekawą, po części zabytkową, architekturę i doskonałą infrastrukturę turystyczną.

Rozpoczynanie podróży po Chorwacji od wyspy Hvar niesie za sobą pewne ryzyko – można się w Hvarze zakochać na zabój i zostać tu na cały urlop.

Dubrownik

Przewodniki określają to miasto mianem „perły Adriatyku”. I nie jest to chwytliwy slogan reklamowy. Tej akurat Dubrownik nie potrzebuje, o czym świadczą różnojęzyczne tłumy turystów przetaczających się codziennie przez zabytkowe ulice tego cudu architektury wpisanego w 1979 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gdy w 1991 roku podczas ostatniej wojny na Bałkanach Dubrownik był oblegany, ostrzeliwany, a nawet bombardowany przez wojska jugosłowiańskie, których trzon stanowili Serbowie, świat wstrzymał oddech. To miasto, które kiedyś swoim bogactwem i potęgą konkurowało z Wenecją nigdy nie zostało zdobyte. Potężne mury obronne zatrzymały również Serbów, ale niemal 70% bezcennych zabytków starego miasta zostało zniszczonych. Dubrownik odbudowano i koniecznie trzeba to zobaczyć,ale… No właśnie. Latem najlepiej spojrzeć na miasto z któregoś z okolicznych wzgórz – najlepiej ponoć z Srd. Zdaniem wielu turystów to najpiękniejszy widok na ziemi. Aby w spokoju i bez pośpiechu zwiedzić Dubrownik trzeba tu być po sezonie. W pełni turystycznego szaleństwa wydamy mnóstwo pieniędzy, stracimy nerwy i czas a przy tym niewiele zobaczymy nad głowami innych zwiedzających.

Park Jezior Plitwickich

Oddalony od wybrzeża, położony blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną, ale ze wszech miar warty odwiedzenia najpiękniejszy na świecie zespół krasowych jezior i wodospadów położonych wśród niezwykłych terenów leśnych. Biały wapień, przejrzysta woda i doskonałe światło dają niezwykłe efekty optyczne, co przyciąga do Plitwic fotografów z całego świata. Po parku spaceruje się kilkoma wytyczonymi trasami. Jest również elektryczna kolejka. Aby zobaczyć większość z 16 jezior i 90 wodospadów potrzebny jest jeden dzień, ale park i jego okolice warte są kilku dni pobytu. Koniecznie trzeba mieć ze sobą sprzęt fotograficzny – marka i jakość mało istotna, ważne, żeby mieć pojemne karty pamięci.

Pula

Miasto na południowym krańcu półwyspu Istria. To raj dla miłośników historii starożytnej – w  Puli są najlepiej zachowane zabytki z czasów rzymskich, a miejscowy amfiteatr dumnie konkuruje z będącym w ruinie Koloseum. Marmurowa konstrukcja amfiteatru zachwyca pięknem i ciągle zachowuje wysokie walory akustyczne, dzięki czemu Pula jest miejscem licznych koncertów i spektakli operowych.

Korčula

To wyspa u wybrzeży Istrii, miejsce narodzin wielkiego podróżnika Marco Polo. Tu również, uwięziony przez Wenecjan Polo w oczekiwaniu na proces stworzył swoje niezwykłe„Opisanie świata”. Więcej o życiu i działalności najsłynniejszego korčulanina można dowiedzieć się zwiedzając poświęcone mu muzeum.

W centrum miasta jest wiele zabytków z czasów weneckich i późniejszych, a spacer klimatycznymi uliczkami to doskonała okazja do robienia zdjęć i planowania szybkiego powrotu do Korčuli.

Na wyspę tłumnie przyjeżdżają miłośnicy plażowania i… wina. Właśnie tu są najlepsze warunki do wzrostu szczepów winogron lubiących wapienne podłoża, a wina z Korčuli uznawane są w świecie winiarzy za najlepiej wybarwione i posiadające wyjątkowy aromat i smak.

Plaże na wyspie są również niezwykłe – często dzikie, bez tłumu turystów, ale w większości kamieniste lub żwirowe.

To tylko kilka propozycji. Jest jeszcze Zadar, Makarska, wyspa Krk, Split oraz setki innych miast i miasteczek, które warto zobaczyć. Kto raz przeżyje chorwacką letnią przygodę, będzie wracał tu co rok.

Similar Posts