Artykuły Porady

Najstarsze miasto w Polsce

Najstarsze miasto w Polsce

Polska niewątpliwie może pochwalić się ciekawą historią i bogatą kulturą. Wiemy, że nasz kraj pochodzi z plemienia Polan, których głównym ośrodkiem było Gniezno. Nie miało ono wtedy jednak praw miejskich. Zatem, gdyby tak zastanowić się, właściwie które miasto Polski jest najstarsze?

Istnieje kilka miejscowości, które uznaje się w Polsce za najstarsze. Prawa miejskie zaczęły być w naszej ojczyźnie nadawane dopiero w XIII wieku. Wtedy to powstały takie ośrodki miejskie jak Złotoryja, Kraków, Wrocław i wiele innych, mniejszych miast. Chociaż historycy są nie do końca zgodni, to za najstarsze miasto Polski uważany jest Kalisz. Miasto dziś położone jest w Wielkopolsce. Warto wiedzieć, że miasto zaczęło mieć swoje najlepsze czasy w XII stuleciu, kiedy rządy sprawował Mieszko III Stary.  W latach 1206-1207 księciem Kalisza był Henryk Brodaty, który zastąpił poprzedniego władcę. Książę był później namiestnikiem Krakowa, a historia jego życia była barwna i niepozbawiona licznych konfliktów. Mimo krótkich rządów w Kaliszu zdołał przenieść gród na drugi brzeg rzeki Prosny, z którą miasto sąsiaduje do dziś, gdyż jego położenie od tamtego czasu nie uległo zmianie.

Kalisz – najstarsze miasto w Polsce datowane jest w okolicach II wieku naszej ery. Miasto otoczone jest wianuszkiem kontrowersji, ponieważ niektórzy przekonują, że Kalisz wcale nie należał do Wielkopolski, a znajdował się na terenie dzisiejszej Słowacji. Podobno historyk, Ptolemeusz, odpowiedzialny za kronikę po prostu się pomylił. Informacje wskazują na to, że Calisia istotnie mogła należeć do terenów poza granicami Polski. Trudno szukać teraz jednoznacznej odpowiedzi, należy cieszyć się faktem, że Kalisz oferuje ciekawe do zwiedzania miejsca i należy do najpiękniejszych miast w Polsce. W dodatku nawet jeśli nie jest aż tak stary, jak sądzą przeciwnicy zakładający pomyłkę Ptolemeusza, Kalisz można uznać za jedno z najstarszych miast w Polsce.  Argumenty za tym stanowią dowody archeologiczne, które gwarantują istnienie Kalisza już za czasów średniowiecza. Miano lokacji na prawie magdeburskim Kalisz zyskał w 1257 roku. Pozostałościami ze średniowiecznej zabudowy są obecnie świątynie, na przykład katedra św. Mikołaja. Zachowane z tamtych czasów są również niektóre ulice miasta. Jego bogata historia przyciąga licznych turystów, a pielęgnowane i reklamowane ciekawostki sprawiają, że Kalisz, najstarsze miasto, cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jakie ciekawe miejsca można zobaczyć w Kaliszu? Sam spacer po mieście dostarczy wielu pozytywnych przeżyć, ze względu na specyficzną atmosferę i unoszący się w powietrzu klimat przeszłości. W śródmieściu znajduje się najstarszy park miejski w Polsce, powstały w XVIII wieku. Spacerując w parku, można zobaczyć w oddali Basztę Dorotkę, do której przylegają stare miejskie mury. Kontynuując zwiedzanie miasta, nie sposób zignorować znajdujących się w nim świątyń. Kolegiata św. Pawła stanowi częściowo zrekonstruowaną prastarą świątynię, która powstała w XII wieku! W murach pochowani zostali Mieszko Mieszkowic, czyli syn Mieszka I – księcia z dynastii Piastów oraz Mieszko III Stary, książę Wielkopolski w latach 1138-1177/1179. Imponująco prezentuje się również garnizonowy kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa. Informacje podają, że kościół powstał w XVI wieku i jest jednym z najstarszych kościołów jezuickich, który przekształcony został na parafię wojskową dopiero w XX wieku.

Do niepowtarzalnych miejsc na terenie Polski należy także Rezerwat Archeologiczny Zawodzie położony w Kaliszu. Powstały w miejscu badań archeologicznych nad najstarszym grodem w Polsce stanowi bardzo realną rekonstrukcję dawnego grodu. Odnowiona zabudowa jest atrakcją, która należy do innego ciekawego miejsca, a mianowicie do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. To jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, zajmujące się pielęgnowaniem dziedzictwa historycznego miasta. Do jednego z najstarszych zabytków w Kaliszu zaliczyć można most kamienny, który wiedzie w stronę ratusza. Wybierając się na zwiedzanie budynku, który był znany już XV wieku, warto wybrać właśnie tę drogę. W dole mostu zobaczymy rzekę Prosna, a przy moście będziemy mieli okazję zobaczyć tablicę upamiętniającą kolejną budowę mostu z roku 1824. Tablica pamiątkowa została wystawiona z inicjatywy mieszkańców, na cześć cara Aleksandra I, za którego panowania powstał ów most.

Nasze turystyczne miasta posiadają również stronę rozrywkową. Po całodniowym zwiedzaniu jest gdzie udać się na relaks lub romantyczną kolację. Posiedzieć przy drinku można w klubie muzycznym o wdzięcznej nazwie Kaliszfornia. Na popołudniowy odpoczynek doskonale nadaje się PIANA Craft Beers, gdzie można napić się nie tylko piwa regionalnego, ale również przepysznej, aromatycznej kawy. Bardziej szalone atrakcje można spotkać w Centrum Rozrywki Amnezja, gdzie można udać się większą grupą, by zagrać w kręgle lub bilard. W Kaliszu nie zabraknie również słynnych Escape Roomów. Pokój zagadek znajdziesz, między innymi, przy ulicy św. Stanisława. Miejsce rozrywki oferuje takie pokoje jak cela, miejsce zbrodni, czy szpital psychiatryczny. Odrobina grozy i dużo rozrywki brzmi bardzo ciekawie! Miłośnicy tańca również nie będą rozczarowani, ponieważ Kalisz, podobnie jak inne turystyczne miasta polski, oferuje również rozrywkę w klubach tanecznych. Nie można też zapomnieć o kinie. Okolica oferuje zobaczenie najnowszych produkcji w aż trzech kinach. Możesz być pewny, że Kalisz pielęgnuje nie tylko zabytki, ale również swoją rozrywkową stronę. To sprawia, że jest idealnym pomysłem na romantyczny wyjazd we dwoje!

Do miasta przyciągają również liczne ciekawostki. Mało kto wie, czym był Statut Kaliski, czyli ustanowiony przez Bolesława Pobożnego zbiór praw dla Żydów zamieszkujących Wielkopolskę. W średniowieczu Kalisz był uznawany za miasto bogate, które stanowiło miejsce spotkań dla najznamienitszych władców. Chociaż dzisiaj w Kaliszu mieszka  około 110 tysięcy mieszkańców, co czyni go miastem średniej wielkości, to nadal cieszy się popularnością, która pozostała mu od czasów średniowiecza. Warto wiedzieć, że Kalisz, podobnie jak inne najstarsze miasta w Polsce, mocno ucierpiał podczas obu wojen światowych. W wyniku ataków ucierpiały nie tylko budynki miasta, ale również zasoby muzeów i pozostałości z dawnych czasów. Mimo to architekturę w mieście udało się odbudować do tego stopnia, że dzisiaj Kalisz jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miastem. Jeżeli nie wiesz, na jakie atrakcje się zdecydować, z pewnością pomoże Ci Centrum Informacji Turystycznej Online, który opisuje wszystkie aktualności i wydarzenia w Kaliszu warte uwagi.

Kalisz bardzo często służył za tło w filmach, gdzie przedstawiano na wiele sposobów, często pokazując ulice miasta od ponurej strony. Film, który przysporzył dumy Kaliszanom to dzieło autorstwa Tomasza Zygadło. „Ćma” opisuje Kalisz jako urocze i piękne miasto pełne życzliwych mieszkańców. Nic dziwnego zatem, że wzbudził tak pozytywne uczucia w mieszkańcach tej części Polski. Okolice miasta można ujrzeć również w takich filmach, jak Dwie Brygady, Tango Libre, które nie jest filmem reżysera z Polski, a stanowi efekt produkcji belgijskiej, oraz Piękny pogrzeb był, ludzie płakali. To filmy nakręcone przed 2000 rokiem, dlatego są atrakcyjne nie tylko dlatego, że pokazują Kalisz, ale również stare, polskie czasy, które obecnie mają swój specyficzny urok. Jedynie belgijskie dzieło Frederica Fonteyne został nakręcony stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku. Tango Libre zdobył nawet nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, co stanowi duże wyróżnienie nie tylko dla reżysera, ale również dla Kalisza, który w filmie był głównym elementem. Mimo że nie wszystkie materiały ukazywały miasto z pozytywnej strony, nawet z najbardziej ponurego filmu wywnioskujesz, że to miasto Polski, które naprawdę warto zobaczyć.

Jeśli nie Kalisz, to jakie jest najstarsze miasto w Polsce? Niektórzy za najstarsze polskie miasto uznają właśnie Złotoryję, znajdującą się w województwie dolnośląskim. Złotoryja prawa do miana miasta Polski zyskała w 1211 roku na mocy księcia Henryka I Brodatego, który jest postacią znaną również z historii Kalisza. Swoją nazwę miasto zawdzięcza złożom złota, które były niegdyś wydobywane przez niemieckich osadników. Z dawnych kronik Złotoryja znana jest jako Złota Góra. Uznawana za najstarsze miasto w Polsce pod względem prawnym.  Również to miejsce w Polsce kryje w sobie ciekawe atrakcje. Znając historię miasta, wiemy, że słynęło ono z kopalni złota, którą dzisiaj można swobodnie zwiedzić. Warte zobaczenia jest również muzeum złota. Bilet w cenie zaledwie 5 zł pozwoli nam poznać pamiątki zgromadzone przez prywatnych kolekcjonerów oraz przedmioty odkryć geologicznych i archeologicznych. Kopalna złota to miejsce jeszcze ciekawsze, ponieważ znajduje się pod ziemią! Wrażenie i atmosfera panująca wewnątrz kopalni są nie do zapomnienia.

Najstarsze miasta w Polsce mają swój niewątpliwy urok i potrafią zjednać sobie ludzi, dzięki interesującej historii, jaką ma, na przykład, Kalisz. Polska może dodatkowo pochwalić się również pięknem nowszych miast, które również są szeroko doceniane nie tylko w kraju, ale także za granicą. W samej Warszawie zauważyć można tysiące turystów z innych krajów, a liczba ta stale się powiększa. Popularność polskich miast wzrasta przez nieustanny rozwój naszego kraju, bezpieczeństwo i liczne ciekawostki kulturowe, które dla obcokrajowców stanowią prawdziwą atrakcję. Warto docenić uroki miejsc w Polsce i uwzględnić nasze miasta w wakacyjnych planach!

Similar Posts