Artykuły Kultura

Alpakarium w Warszawie: poznaj szczegóły życia Alpak w Polsce!

Alpakarium w Warszawie: poznaj szczegóły życia Alpak w Polsce!

Alpaka przywędrowała do Polski aż z terenów Południowej Ameryki, gdzie jest zwierzęciem całkowicie udomowionym. Jak żyje się Alpakom w naszym kraju i gdzie można je spotkać? Wszystkie potrzebne informacje na temat życia Alpak, ich zwyczajów oraz alpakarium w Polsce poznasz z tego artykułu!

Alpaki: charakterystyka tych uroczych zwierząt

Alpaka jest ssakiem z rodziny wielbłądowatych, która wyglądem przypomina lamę i bardzo często bywa z nią mylona. Alpaki są jednak bardziej przyjazne, odrobinę mniejsze i bardziej puchate. Dorosły osobnik mierzy około 1 m wysokości i waży przeciętnie od 50 do 80 kilogramów. Roślinożerne Alpaki z zadowoleniem żywią się sianem i trawą, ponieważ są zwierzętami pastwiskowymi. Prywatne hodowle w Polsce dbają o pożywne pasze dla zwierząt, jednak warto wiedzieć, że w naturalnym środowisku Alpak bywają okresy ubogie w pokarm, dlatego zwierzęta te są poniekąd przystosowane do trudniejszych warunków. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba o nie wyjątkowo dbać, a opieka wymaga zaangażowania i dużego wysiłku. Gatunek ten występuje w 22 kolorach, co sprawia, że Alpaki są bardzo zróżnicowane, od uroczej bieli, przez odcienie kawy z mlekiem i beżu, po brąz, szarości i czerń.

Skąd Alpaki pojawiły się w Polsce?

Naturalnym środowiskiem Alpak jest Ameryka Południowa, a w Polsce znalazły miejsce w ZOO lub hodowlach u prywatnych właścicieli. Alpaka to zwierzę roślinożerne, które na terenach Ameryki hodowane jest dla wełny i mięsa. Alpaki zostały udomowione dawno temu, są więc bardzo przyjazne człowiekowi. Chociaż Polska nie jest naturalnym środowiskiem Alpak, to wygląda na to, że czują się u nas dobrze, pełniąc bardziej funkcję maskotki, niż zwierzęcia związanego z gospodarstwem. Nasze polskie hodowle związane są z prowadzeniem alpakarium i korzyści związanych z wizytami zwiedzających. Oprócz tego atrakcyjnym towaWełna z Alpaki jest wykorzystywana również w naszym kraju, jednak mięso tego zwierzęcia nie jest w naszym regionie uznawane za smaczne. Podobne nieco do owiec Alpaki są również podobnie u nas traktowane.

Gdzie można spotkać Alpaki?

Można spotkać wiele prywatnych hodowli Alpak w Polsce, ponieważ zwierzęta te uznawane są ostatnio za bardzo dochodowe zajęcie, które kusi wielu przedsiębiorców. Na szczęście wielu z nich wie, jak obchodzić się z Alpakami i starannie dba o ich dobro i zdrowie. W Warszawie Alpaki można zobaczyć w ZOO oraz na Białołęce, w hodowli o wdzięcznej nazwie Alpaki z Zielonych Traw. Popularne jest również miejsce w okolicy warszawskiego lotniska Chopina, znanego dawniej jako Okęcie. Gospodarstwo z Alpakami można znaleźć również na Wawrze. Te przyjazne stworzenia bardzo chętnie spędzają czas z człowiekiem, można wybrać się w ich towarzystwie na miły, rodzinny spacer. Warszawa to nie jedyne miejsce, gdzie można spotkać Alpaki, ponieważ te cudowne zwierzęta chętnie hoduje się na terenie całej Polski. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest pensjonat na Podlasiu, czy gospodarstwo Coniraya, mieszczące się niedaleko Krakowa.

Alpakarium Warszawa

Stolica może pochwalić się niejednym alpakarium, a wszystkie są bardzo chętnie odwiedzane. Najbardziej znane ośrodki mieszczą się na Białołęce, Wawrze i niegdysiejszym Okęciu, Są to idealne miejsca na spacer z rodziną, a nawet samotnie, ponieważ Alpaki to zwierzęta, które skradną serca każdemu , niezależnie od wieku. Wszystkie te miejsca warto zwiedzić lub wybrać to, które znajduje się najbliżej domu. Sprawdź krótki opis każdego z tych miejsc:

  • Alpaki z Zielonych Traw: Alpakarium swoją nazwę zawdzięcza ulicy, na której się znajduje. Ośrodek mieszczący się na Białołęce powstał zupełnie niedawno, bo w 2018 roku, ale bardzo szybko zdobył popularność. Założycielka Alpakarium, Urszula Mucha, pracowała wcześniej jako pedagog specjalny. Wykształcenie i praca pozwoliły jej zdobyć odpowiednie doświadczenie i wiedzę, a alpaki stały się radosnymi pomocnikami na drodze wsparcia dla dzieci i dorosłych. I Ty możesz umówić się na godzinną sesję z alpakami, które z pewnością poprawią Ci humor! Za jedno spotkanie z tymi kochanymi zwierzakami zapłacisz 80 zł. Możesz również skorzystać z oferty dla całej rodziny, wtedy wstęp kosztuje 30 zł za osobę.
  • Alpaki na Okęciu: O tym Alpakarium szczegółowo opowie nam Facebook. Ośrodek mieści się przy ul. Muszkieterów 41, a gości przyjmuje od 2013 roku. Obecnie mieszka tam 28 Alpak, które uważają to miejsce za wyjątkowy dom, co widać gołym okiem z dziesiątek zdjęć i relacji w internecie.
  • Przystanek Alpaka: Znajdujący się w Warszawie, przy ulicy Lewandów 33A posiada bardzo szeroką ofertę. Możesz odwiedzić alpakarium z całą rodziną, udać się na piknik w towarzystwie zwierzątek, a nawet zaprosić Alpakę na urodziny dziecka! Oczywiście wszystko wiąże się z odpowiednią opłatą, ale wygląda na to, że oferta cieszy się dużym powodzeniem. Przystanek to również młodziutkie alpakarium, założone w 2018 roku.

Farma Alpak w miejscowości Rudka na Podlasiu

Nie wszystkim wiadomo, że na terenie Podlasia mieści się urocze alpakarium. Rudka, wieś, w której znajduje się małe królestwo Alpak prowadzone przez sympatycznych właścicieli jest znana na całą Polskę dzięki alpakarium, które się tam znajduje. Rudka 13 to miejsce z historią. Właściciele włożyli mnóstwo pracy, by gospodarstwo było spełnieniem ich marzeń oraz, by przyciągało wielu gości. Alpaki mają tam doskonałe warunki i dużo miejsca dla siebie. Dodatkowym atutem jest pensjonat dla gości, który położony w przyjemnej okolicy zapewnia cudowne możliwości do relaksu i odpoczynku z daleka od życia w mieście. Sprawdź sam, alpakarium na Podlasiu ma własną stronę internetową, a przydatne informacje oferuje także Facebook. Wyjątkowe miejsce pozwoli na przyjemne spędzenie urlopu i niepowtarzalną okazję do obserwacji życia stworzeń amerykańskiego pochodzenia.

Alpakarium cena biletu

Cena wstępu do alpakarium jest dość wysoka. Spowodowane jest to dużą ilością chętnych i ograniczoną odpornością zwierzątek na stały kontakt z człowiekiem. Należy pamiętać, że Alpaki zwykle nie są odgrodzone od zwiedzających, którzy liczą na wspólny spacer. Samo spotkanie z Alpakami nie będzie tak kosztowne, jak sesja alpakoterapii. Za spacer ze zwierzakami zapłacimy około 60 złotych, a sesja terapeutyczna wynosi zwykle 80 złotych za godzinę, co jest dość sporym wydatkiem, jednak z pewnością wartym swojej ceny.

Wakacyjna agroturystyka. Alpaki, jako towarzysze urlopu

Urlop w pobliżu alpakarium to świetny pomysł na spędzenie urlopu dla całej rodziny. Nie ma lepszej rzeczy nad aktywny wypoczynek, zwłaszcza gdy nasze dzieci są niezwykle aktywne i ciężko je czymś zainteresować. Agroturystyka ponownie staje się popularna, bliskość natury pozwala najlepiej oderwać się od zgiełku miasta i odpocząć od codziennych obowiązków. Wystarczy spojrzeć w zadowolony pyszczek Alpaki, by mieć doskonały humor na cały dzień. Odpoczynek w pobliżu alpakarium musi być skuteczny, skoro pensjonat na Podlasiu cieszy się tak dużym powodzeniem. Kwatery agroturystyczne możemy znaleźć w górach, nad morzem, a także w samym centrum wielkich miast, dlatego możesz wybrać na wakacje dowolne miejsce na mapie, by doskonale się bawić z całą rodziną!

Alpakoterapia: Alpaki jako zwierzęta terapeutyczne

Zajęcia terapeutyczne z Alpakami cieszą się coraz większą popularnością. Jako stworzenia spokojne, inteligentne i przyjazne człowiekowi stanowią idealnych towarzyszy dla dzieci z problemami lub chorobami, takimi jak porażenie mózgowe czy ADHD. Praca ze zwierzętami od wielu lat uznawana jest za niezwykle korzystną dla najmłodszych inie tylko. Alpaki, obok psów, kotów i koni są więc zwierzętami terapeutycznymi. Ten typ terapii uznawany jest za skuteczny rodzaj pracy, dlatego można się spotkać z nim coraz częściej. Zwierzęta, które pracują z dziećmi muszą być cierpliwe i dobrze znosić kontakt z człowiekiem. Alpakarium to miejsce, które cieszy się dużym powodzeniem i chętnych na spacer ze zwierzakami jest mnóstwo. Z tego względu ośrodki wprowadziły konieczność rezerwacji biletu dla gości, by Alpaki nie były zbyt zmęczone zwiedzającymi.

Hodowla Alpak jako pomysł na biznes

Gospodarstwa z Alpakami są w naszym kraju coraz popularniejsze, jednak wciąż nie rozpowszechnione na tyle, by nie opłacało się zainwestować w te urocze zwierzęta i uczynić z hodowli źródła własnego utrzymania. Pierwszym źródłem korzyści finansowych jest założenie alpakarium. Hodowla Alpak wiąże się jednak również ze sporymi wydatkami i odpowiednią opieką, dodatkowo należy pamiętać, że to żywe stworzenia. Hodowla tego typu jest bardziej sposobem na życie, niż tylko biznesem. Wbrew temu, co można wyczytać, niemądrze jest zakładać, że są to zwierzaki mało wymagające. Potrzebna jest przestrzeń, troska, odpowiednie żywienie oraz schronienie. W zamian za to otrzymujemy sympatyczne towarzystwo i możliwość zarobku opierającą się na prowadzeniu alpakarium oraz sprzedaży wysokiej jakości wełny. Najpiękniejsze okazy Alpak dumni właściciele wożą na specjalnie organizowane wystawy. Mimo że Alpaki oceniane są jako zwierzęta nie wymagające, ponieważ nie wymagają specjalnych warunków doskonale odnajdując się w zwyklej zagrodzie, to błędem jest zakładać, że jest to prosty i przyjemny sposób zarobku. Każde gospodarstwo wymaga nakładu pracy i finansów, a alpakarium jest jedną z większych inwestycji. Chociaż alpaki nie potrzebują wiele miejsca, to żywienie tych futrzastych stworzeń jest kosztowne, a strzyżenie i pielęgnacja pod kątem zdrowia to kolejny, stały wydatek. Biorąc pod uwagę, że alpaki hoduje się stadnie, a za odrobaczanie każdego zwierzęcia płaci się około 200 zł, do tego dzienne wyżywienie, które kosztuje mniej więcej tyle samo, to koszty urastają do sporej sumy. To jest w porządku w rozwiniętej hodowli, jednak na samym starcie mocno odczujemy uszczuplenie portfela.

Alpaka cena zakupu

Chociaż w Ameryce Południowej Alpaka jest zwierzęciem powszechnym, to nietrudno się domyślić, że w Polsce jest to zwierzę egzotyczne. To pierwszy powód, dla którego cena za Alpakę nie będzie należała do najniższych. Kolejne czynniki opierają się już na cechach pojedynczych egzemplarzy tego gatunku. Na cenę bardzo duży wpływ ma barwa zwierzęcia, grubość włókna, wiek, płeć oraz pochodzenie. Zwierzęta są gotowe do sprzedania po osiągnięciu 6 miesięcy i mniej więcej w tym okresie ich koszt oscyluje wokół 5 tysięcy. Znacznie droższe będą ciężarne samice, za które zapłacimy około 2 tysięcy złotych więcej. Maksymalny koszt za Alpakę może wynieść nawet kilkanaście tysięcy, zależnie od tego, jak dobry będzie to okaz. Biorąc pod uwagę, że nie można zakupić wyłącznie jednego zwierzęcia z gatunku, ponieważ Alpaka musi żyć w stadzie, hodowcy zalecają kupno co najmniej 3 sztuk. Dobrze jest mieć w stadzie samca, który przyczyni się do rozrostu stada, a także można będzie dodatkowo zarobić na wypożyczaniu go innym hodowcom do zapładniania tamtejszych samic. Wielu hodowców jako bardziej korzystne postrzega jednak wypożyczanie samca, ponieważ w przeciwieństwie do samic, bardzo szybko traci atrakcyjność futra. Koszty utrzymania samca są jednakowo wysokie przez całe jego życie, a po ukończeniu 3 lat okaz może posłużyć jedynie do zapładniania stada. Za wypożyczenie samca do krycia zapłacimy od 500 do 2000 tysięcy złotych, w zależności od tego, jak atrakcyjny jest to okaz.

Alpaki na wystawach

Alpaka jest zwierzęciem o bardzo przyjemnym wyglądzie, jednak taki efekt wymaga dużego nakładu pracy i dobrania okazu idealnego pod względem pochodzenia i genów. Tylko najlepsze zwierzęta z hodowli mają szansę pojawić się na wystawach, które co roku wybierają najpiękniejszy egzemplarz ze wszystkich. O aktualnych wystawach informuje Polski Związek Hodowców Alpak. Stowarzyszenie prowadzi bloga, a o wszystkich newsach informuje również Facebook grupy. Sprawdź również inne strony, które również dostarczą Ci wielu informacji na temat samych Alpak oraz aktualne wydarzenia związane z wystawami.

Wełna z Alpaki

Wełna z Alpaki to materiał ekskluzywny, dlatego hodowla tych zwierząt wiąże się z dodatkową korzyścią, jaką jest handel futrem Alpak. Właściwości wełny są wyjątkowe, ponieważ jest to materiał delikatny i dający bardzo dużo ciepła. Futro z Alpak jest znacznie lepsze, niż powszechna wełna owcza. Pojedyncze włókna są bardzo cieniutkie, lekkie, o znacznych właściwościach termoizolacyjnych i hipoalergicznych. Delikatne włókna nie uczulają, nie zbierają zanieczyszczeń i stanowią środowisko niekorzystne dla rozwoju roztoczy. Do pielęgnacji wełny nie wykorzystuje się substancji chemicznych, a naturalne bogactwo kolorów wyklucza również potrzebę farbowania produktów wykonanych z tego materiału. Z wełny Alpak wykonuje się przyjemne w dotyku ubrania, takie jak swetry, czapki oraz szaliki. Część włókien wykorzystywana jest również do wypełnienia poduszek lub kołder, które będą wyjątkowo ciepłe i wygodne. Jako włókno bardzo wysokiej jakości, w dodatku bardzo często pochodzące z prywatnych hodowli Alpak w Polsce, produkty z tej wełny są również droższe, niż inne, ale z pewnością warte swojej ceny.

Alpaki w Polsce

Te inteligentne stworzenia skradły serca wielu hodowców z Polski, którzy widzą w tych zwierzętach nie tylko pomysł na biznes, ale głównie źródło radości i realizacji swoich pasji. Zaangażowanie, jakiego wymaga praca przy Alpakach wiąże się z dużą odpowiedzialnością i rozsądkiem, co nie odstrasza fanów Alpak. Miejsca, w których możesz spotkać te puszyste zwierzęta znajdują się w całej Polsce. Zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych okolicach znajdują się troskliwi opiekunowie i ich Alpaki. Warszawa to jedno z nich, ale jeśli stolica znajduje się zbyt daleko, jak na spacer z Alpakami, sprawdź inne miasta! Alpakarium znajduje się w Margoninie w województwie Wielkopolskim, Częstochowie, Łomży i wielu innych miejscach, o których informacje wyjawi Ci Facebook.

Podobał Ci się artykuł? Sprawdź nasz Facebook! Nasze strony pokażą Ci liczne ciekawostki i najbardziej interesujące miejsca!

Similar Posts