Latanie samolotami to oszczędność czasu. W niektóre miejsca dostać się można wyłącznie samolotem. Ale koszt podróży jest znaczny, co skutecznie zniechęca wielu podróżnych do korzystania z usług lotniczych. Są jednak sposoby na tanie latanie – znają je łowcy okazji, którzy potrafią kilkadziesiąt razy w roku pakować plecaki, aby za niewielkie pieniądze mieć okazję znaleźć się w odległym punkcie.
Tanie latanie – jak to się robi
Znalezienie okazji na tani przelot wymaga skorzystania z Internetu. Bez tego upolowanie lotu za przysłowiową złotówkę jest trudne. Można spróbować starego sposobu studentów, którzy spakowani czekają na lotnisku na okazję obniżki cen, gdy przewoźnik tuż przed lotem obniża cenę biletu. Jednak na taki sposób podróżowania mogą sobie pozwolić nieliczni. Utrudnieniem może być choćby brak wizy lub wymaganych szczepień. Znacznie bezpieczniej jest być przygotowanym na wszelkie opcje, które mogą nas spotkać na miejscu.
Wyszukanie okazji na stronach internetowych warto rozpocząć od znanych stron z wyszukiwarkami. Aby być na bieżąco można zapisać się do newslettera wyszukiwarki. Równie dobrym sposobem poszukiwania okazji jest śledzenie stron przewoźników lotniczych, szczególnie tych zaliczanych do grupy tanich: Wizzair, Ryanair wiodą w tym zakresie prym w Europie.
Jak zwiększyć szansę na obniżenie ceny lotu?
Łowcy okazji biletowych znają metody obniżania kosztów przelotu. Nie zawsze upoluje się tani bilet z racji obniżenia jego ceny przez linię lotniczą, która ma klika wolnych miejsc na pokładzie samolotu, ale praktycznie pewne jest, że zniżkę dadzą nam, gdy:
– posiadamy członkostwo w Discount Club,
– przy płatności używamy preferowanych przez linię kart,
– podróżujemy bez bagażu rejestrowanego.
Jeśli więc wystarcza nam niewielki bagaż kabinowy i nie mamy specjalnych wymagań co do przestrzeni w samolocie, to tanie linie umożliwią nam zwiedzenie głownie Europy ale również innych części świata za niewielkie pieniądze.
Warto również zapamiętać, że bilety weekendowe są często droższe od tych w środku tygodnia. Na wakacjach i w okresie świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy płaci się więcej, niż w miesiącach bez świat i ferii szkolnych. O wysokości ceny decyduje również typ biletu. Bilet open bezterminowy jest znacznie droższy, od biletu zamkniętego ze ściśle określonym terminem powrotu. Tanie latanie to również często zakup biletu na przelot z danym przewoźnikiem w jedną stronę w innej cenie, a powrotnego innymi liniami albo z innego lotniska. Aby w takim trybie rezerwować bilety i podróżować po świecie potrzebna jest doskonała znajomość języków (przydatna już na poziomie wyszukiwania w Internecie) oraz pełna dyspozycyjność jeśli chodzi o terminy lotów.