Podróże

Podróże za południową granicą Polski

Podróże za południową granicą Polski

O Czechach To państwo, które dzieli się na trzy prowincje: Czechy, Morawy oraz część Śląska. Jego najbliższymi sąsiadami są: Polska, Niemcy, Austria oraz Słowacja, to właśnie mieszkańcy tych krajów są najczęstszymi turystami spotykanymi na terenach Czech. Według badań przeprowadzonych przez Institure for Economics and Peace państwo czeskie jest jednym z najbezpieczniejszych krajów do życia, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia wojen czy wzrostu przestępczości jest na bardzo niskim poziomie. Czechy chyba najbardziej słyną ze swojej pięknej stolicy – Pragi, która co roku przyciąga do siebie miliony turystów. Nie jest jednak jedynym punktem na mapie Czech wartym zobaczenia.

Najlepsze atrakcje, które trzeba zobaczyć w Czechach

Wspominana Praga, stolica Czech to niezwykle urokliwe miasto, które z całą pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Czechy kryją jednak również wiele innych wyjątkowych i niezbyt popularnych wśród turystów miejsc, o których warto wspomnieć. Jednym z nich jest m.in. Czeska Szwajcaria, położony w pobliżu granicy czesko-niemieckiej, na terenach Wyżyny Dieczyńskiej, malowniczy Park Narodowy. Udając się w podróż do tej zielonej krainy, poza baśniowymi widokami, turyści mają również możliwość zobaczyć największą skalną bramę na świecie. Brama Pravčicka mierzy bowiem aż 26 metrów. Szczególnego uroku temu miejscu dodają liczne wąwozy, które przemierza się specjalnymi łodziami.

Wybierając się w podróż do Czech pociągiem, warto poświęcić nieco więcej czasu i wyruszyć ze Szklarskiej Poręby. Kolej Izerska w około 20 minut zabierze nas do Czech, gwarantując jednocześnie podróż obfitą w piękne, leśne widoki, które szczególny urok zyskują w czasie zimy. Pociąg wysadzi nas na stacji oddalonej o około 5 km od centrum Harrachova, w którym znajduje się kompleks słynnych skoczni narciarskich, co z pewnością zainteresuje wielu miłośników sportu. Natomiast piesza wycieczka do centrum, która w dużej mierze prowadzi przez piękny las, ciesząc wzrok widokiem na panoramę małych, czeskich wiosek dostarczy niezapomnianych widoków i nostalgicznej, relaksującej atmosfery. Jeśli poszukujesz innych cennych propozycji turystycznych dotyczących zwiedzania Czech, możesz odnaleźć je na stronie https://nawakacje.eu/europa/czechy/.

O Słowacji

Ze względu na to, że 61% powierzchni tego kraju stanowią góry, określa się je mianem górskiego państwa. Na jego terenach leżą m.in. Tatry oraz Karpaty Białe i Małe, oraz 9 różnych parków narodowych. Słowacja jest położona w środkowej Europie i sąsiaduje z Austrią, Polską, Czechami, Ukrainą oraz Węgrami. Klimat słowackich terenów określany jest jako umiarkowany, niemniej jednak im dalej na północ tego kraju, tym niższa temperatura. Natomiast południe charakteryzuje się nieco cieplejszym klimatem i wyższymi temperaturami.

Wyjątkowe miejsca w Słowacji

Jeśli chodzi o najchętniej odwiedzane miasto, to podobnie jak w przypadku Czech, najbardziej godna polecenia jest z całą pewnością stolica Słowacji – Bratysława. Zasługą wyjątkowego klimatu tego miejsca jest z całą pewnością jego atrakcyjne położenie, które łączy ze sobą piękną rzekę Dunaj oraz górskie widoki na Małe Karpaty. Koncentrując się jednak na przyrodzie i naturze, której na terenach Słowacji nie brakuje, jako pierwszą atrakcję należy wymienić Słowacki Raj. Ten ogromny park narodowy kryje w sobie setki atrakcji oraz gwarantuje wyjątkowe sposoby przemieszczania się po nim. Niektóre ze szlaków oferują turystom urozmaicenie trasy, prowadząc ją po metalowych kratach umieszczonych wzdłuż malowniczego wodospadu. Tereny tego parku stanowią dom dla ponad setki różnych gatunków ptaków, dwóch tysięcy odmian motyli, w tym wielu bardzo rzadkich okazów oraz innych zwierząt takich jak: kozice, niedźwiedzie, wilki i rysie.

Dla turystów poszukujących nowych doświadczeń i pragnących zapomnieć na chwilę o leśnym środowisku atrakcyjną propozycją może okazać się wycieczka do Demianowskiej Jaskini Wolności. Położona jest po stronie północnej Tatr Niskich wśród kilku innych jaskiń. Ze względu na to, iż wycieczki organizowane są jedynie w towarzystwie przewodnika, wstęp jest płatny, a jego cena jest uzależniona od wyboru trasy. Czas zwiedzania tradycyjnej trasy wynosi około godziny, natomiast pokonanie ścieżki Wielkiej zajmuje około 100 minut. W trakcie takich wycieczek turyści mają możliwość zobaczyć podziemne wodospady, różne formy nacieków jaskiniowych, krasowe jeziorka czy wąskie korytarze wyżłobione przez prąd rzeki. Jeśli powyższe informacje to dla Ciebie za mało, więcej słowackich atrakcji znajdziesz opisanych na tej stronie.

Similar Posts