Kulinaria

Oryginalne pomysły na wielkanocne śniadanie

Oryginalne pomysły na wielkanocne śniadanie

Niedzielne śniadanie wielkanocne to tradycja, którą po dziś dzień obchodzi wiele Polaków. Poprzedzona święceniem potraw w Wielką Sobotę uczta to zwyczaj, który od pokoleń łączy rodziny zasiadające do wspólnego, porannego posiłku.

Wielkanocna – wielopokoleniowa tradycja

Mimo że eskpozycja Bożego Narodzenia jest znacznie większa, o czym świadczy chociażby liczba reklam w TV oraz Internecie – wielkanocne pisklęta czy zajączki znacznie ustępują popularnością reniferom ciągnącym sanie Świętego Mikołaja – nie zmienia to faktu, iż Wielkanoc jest najważniejszym, chrześcijańskim świętem obchodzonym od ponad 300 lat.

W XVIII wieku na polskich ziemiach popularność zaczęły zyskiwać msze rezurekcyjne, które mimo bardzo późnych lub bardzo wczesnych pór (środek nocy lub świt) gromadziły coraz to większe rzesze wiernych. Po obrzędach uczestnicy takich nabożeństw rozpoczynali świętowanie zmartwychwstania Jezusa wraz ze swoimi rodzinami poprzez zasiadanie do wspólnych śniadań. Trzysta lat temu na stole królowały: wędliny, jajka, chrzan, świeże pieczywo, miód, przyprawy (pieprz i sól) oraz słodkie babki i mazurki. Jak widać, wielkanocne menu nie zmieniło się mimo upływu wielu lat.

Pomysły na oryginalne śniadanie w Wielkanoc

Można jednak pozostać wiernym tradycji, wprowadzając pewne modyfikacje w wielkanocnych potrawach. Jeśli jesteś fanem/fanką eksperymentów kulinarnych, to nie ma żadnych przeszkód, aby nie spróbować czegoś nowego. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cztery pomysły na oryginalne śniadania, które pomimo nowoczesnego charakteru, nadal będą mocno zakorzenione w świątecznej tradycji. Poniżej przedstawiamy naszych faworytów:

Gotowi do przyrządzania przepysznych wielkanocnych dań? Jeśli tak, to życzymy Wam wszystkiego pysznego w te święta!

Similar Posts