Porady

5 interesujących muzeów w Gdyni

5 interesujących muzeów w Gdyni

Gdynia wielu osobom kojarzy się głównie z portem i stocznią, a niekoniecznie z atrakcjami turystycznymi. To błąd! Okazuje się bowiem, że Gdynia może pochwalić się plażami, obleganymi w sezonie letnim, rozległymi nadmorskimi terenami spacerowymi oraz szeroką ofertą kulturalną i edukacyjną. Szereg atrakcji znajdą tu miłośnicy zdobywania nowej wiedzy w muzeach. Zobacz najbardziej interesujące obiekty tego typu w Gdyni!

Gdynia jest miastem atrakcyjnym turystycznie przez cały rok – także wtedy, gdy pogoda nie dopisuje. W końcu urlop nad morzem nie musi oznaczać tylko wylegiwania się na plaży! Gdy pada i wieje, warto ogrzać się w jednym z gdyńskich muzeów i przekonać się, jak interesującą ofertą dysponują.

Zobacz apartamenty Gdynia i zaplanuj jesienny urlop nad morzem!

1. Muzeum Marynarki Wojennej

Główny gmach muzeum znajduje w bezpośrednim sąsiedztwie zejścia na plażę i gromadzi eksponaty związane z historią Marynarki Wojennej w Polsce. Obok pamiątek po wojennych bohaterach, mundurów czy fragmentów uzbrojenia nie zabrakło tu też eksponatów multimedialnych, które pozwalają lepiej poznać dzieje i znaczenie Marynarki na przestrzeni lat. Poza wystawą w gmachu głównym warto odwiedzić również inne oddziały muzeum:

  • Niszczyciel ORP „Błyskawica”, czyli najstarszy na świecie unoszący się na wodzie niszczyciel. Okręt aktywnie uczestniczył w działaniach przez cały okres II wojny światowej. Od 1976 roku jest udostępniony do zwiedzania.
  • Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego znajdującą się na Bulwarze Nadmorskim.

 

2. Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni znajduje się w tym samym budynku, co główny gmach Muzeum Marynarki Wojennej. Placówka gromadzi fotografie, pocztówki, plakaty, mapy, dokumenty i dzieła sztuki związane z dziejami i życiem codziennym miasta. Duża część eksponatów ukazuje ścisły związek Gdyni z morzem – w końcu to powstanie portu było jednym z punktów zwrotnych w historii miasta.

3. Statek-muzeum „Dar Pomorza”

To muzeum nietypowe, bo w całości urządzone na statku – żaglowcu szkolnym (to jednocześnie jeden z oddziałów Muzeum Narodowego Morskiego). Na jego pokładzie wyszkolono ponad 13 tysięcy studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Dziś obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Można tu zobaczyć maszynownię ze wszystkimi urządzeniami, które przy niesprzyjającej pogodzie umożliwiają żaglowcowi rejs, pomieszczenia oficerskie czy magazyn żagli.

4. Muzeum Emigracji

W Gdyni znajduje się pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji. Mieści się w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki. Placówka dokumentuje dzieje emigracji Polaków – od Wielkiej Emigracji przez dramatyczne czasy II wojny światowej czy lata PRL-u aż po czasy po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. Można dowiedzieć się tu więcej na temat procedury imigracyjnej czy tego, jak wyglądała dawniej podróż morska pasażerów III klasy.

5. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

To prywatne muzeum, w którym zgromadzono setki zabytkowych samochodów i motocykli, a także liczne schematy silników, zdjęcia z rajdów czy stare mapy samochodowe. Wśród motoryzacyjnych perełek znalazły się takie pojazdy jak Ford T, czyli pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy, czy Harley Davidson 42 WLA – najbardziej znany motocykl wojskowy w historii. Wrażenie robi również wystrój hali ekspozycyjnej, stylizowany na brukowaną uliczkę z fasadami oryginalnych kamienic międzywojennych Gdyni i Gdańska.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sun&Snow, oferującą komfortowe apartamenty nad morzem i w innych malowniczych regionach Polski. Wszystkie obiekty są w pełni dostosowane do nowych zasad bezpieczeństwa, a personel stosuje się do norm sanitarnych.

Similar Posts