Porady

Jak wycenić znaczki pocztowe?

Jak wycenić znaczki pocztowe?

Filatelistyka, czyli hobby polegające na kolekcjonowaniu znaczków pocztowych, ma bardzo długą tradycję. Pasja ta wymaga ciągłego poszerzania wiedzy, ale oferuje możliwość zarobku oraz przynosi mnóstwo satysfakcji. Kolekcjonerskie znaczki pocztowe mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Najcenniejsze okazy to przede wszystkim znaczki rzadkie i unikatowe, a także przedwojenne okazy. Wysokie ceny osiągają również unikalne znaczki z oryginalnymi defektami, na przykład w postaci odwróconego druku. Wartość starych, kolekcjonerskich znaczków ciągle rośnie. Ich cena jest uzależniona od wielu parametrów, dlatego też, aby dobrze wycenić dany okaz, często potrzebna jest pomoc i opinia eksperta.

Jak sprawdzić wartość znaczków pocztowych?

Wartość konkretnego znaczka pocztowego zależy od kilku zmiennych. Aby dobrze ustalić jego wartość, należy właściwie go zidentyfikować, ustalić datę oraz nazwy emisji, nominału i numery katalogowego. Kolejnym etapem jest ocena i potwierdzenie autentyczności danego okazu. Na ostateczną cenę znaczka duży wpływ ma cena rynkowa, zależna od trendów oraz preferencji konsumenckich. 

Najdroższe znaczki cechuje przede wszystkim unikatowość. Wysokie ceny osiągają te egzemplarze, które wydawane były w małych nakładach, albo takie, których niewiele zachowało się do teraz. Aby dobrze oszacować wartość znaczka, należy również dokładnie ocenić jego stan zachowania, czyli m.in. jakość papieru, świeżość kolorów, stan ząbkowania, czy czystość. 

Skup znaczków pocztowych – gwarancja profesjonalnej wyceny

Przeprowadzenie rzetelnej, dokładnej wyceny wymaga znajomości rynku oraz wiedzy eksperckiej. Domowe sposoby wyceny są dostępne dla każdego i mogą być pomocne, jednakże w niektórych sytuacjach niezbędne może okazać się zwrócenie się z prośbą o wycenę do skupu znaczków. Skup znaczków pocztowych zatrudnia ekspertów z dziedziny filatelistyki, którzy są w stanie dokładnie oszacować wartość danego znaczka pocztowego. Zyskujemy wtedy gwarancje, że posiadany przez nas okaz nie sprzedamy po zaniżonej cenie, oraz że nie przeszacujemy wartości naszej kolekcji. To najbardziej wiarygodny i obiektywny sposób wyceny znaczków pocztowych. 

Domowe sposoby na wycenę znaczków pocztowych 

W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie samodzielnie wycenić wartość danego znaczka pocztowego. Przydatne mogą okazja się internetowe katalogi znaczków, które podzielone są na kategorie i działy umożliwiające wyszukanie danego okazu i sprawdzenie jego ceny rynkowej. 

Innym sposobem na sprawdzenie wartości znaczków pocztowych jest dwutomowy katalog Fishera, gdzie podane są szacunkowe ceny danych egzemplarzy. 

Similar Posts