Porady

Odszkodowanie za odwołany lot – czy to możliwe?

Odszkodowanie za odwołany lot – czy to możliwe?

 

Odszkodowanie za odwołany lot – czy to możliwe?

 

Odszkodowanie za odwołany lot to forma rekompensaty za pokrzyżowane plany, stres i niepewność. Prawo do takiego odszkodowania jest ustanowione przez lotnicze prawo unijne.

 

1.      Jakie loty są objęte odszkodowaniem za odwołany lot?

 

2.      Kiedy przysługuje odszkodowanie?

 

3.      Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot?

 

Podróże niosą ze sobą wiele emocji, przeważnie pozytywnych, jednak czasami z przyczyn od nas niezależnych radość związana z eskapadą może zostać zakłócona. Jedną z nich jest odwołanie lotu.

 

Jakie loty są objęte odszkodowaniem za odwołany lot?

 

Jeśli chodzi o to, za jakie odwołane loty należy nam się odszkodowanie, to prawo przewiduje, że nie ma znaczenia, czy lot, który z jakichś przyczyn nie doszedł do skutku, jest rejsowy, czarterowy czy też budżetowy. Tak jest na terenie UE, w innych krajach warunki odszkodowania za odwołany lot mogą się odrobinę różnić.

 

Kiedy przysługuje odszkodowanie?

 

Naczelna zasada, która daje zielone światło na to, że możemy ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot, jest taka, że musimy być poinformowani o tym, że lot się nie odbędzie do 13 dni przed planowaną podróżą. Jeśli jednak zostaliśmy poinformowani o odwołaniu lotu 14 dni przed podróżą, odszkodowanie już nam nie przysługuje. Kiedy jeszcze rekompensata nam nie przysługuje? Oto kilka sytuacji:

 

·         kiedy odwołanie lotu nastąpiło w wyniku złych warunków pogodowych

 

·         gdy lot uniemożliwiły strajki pracowników lotniska

 

·         jeśli lot został odwołany przez niesprzyjającą sytuację polityczną kraju (miejsca wylotu)

 

·         gdy linia lotnicza poinformuje nas o odwołaniu lotu 7 albo mniej dni przed planowaną podróżą, ale jednocześnie zaproponuje nam inny lot (musi się on odbyć nie wcześniej niż godzinę przed planowanym wylotem, a zakończyć nie później niż 2 godziny po odwołanym, a zaplanowanym wcześniej locie)

 

·         gdy zostaliśmy poinformowani o odwołaniu lotu od 2 tygodni do 7 dni i zaproponowano nam lot, który odbędzie się nie wcześniej niż 2 godziny przed pierwotnym lotem.

 

W przypadku nagłego odwołania lotu przewoźnik ma obowiązek otoczyć pasażera opieką – zapewnić mu napoje, jedzenie oraz nocleg.

 

Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot?

 

 

 

Jeśli nie do końca jesteśmy pewni, czy odszkodowanie za odwołany lot nam się należy, możemy skorzystać pomocy firm, które takimi sprawami się zajmują https://givt.com/pl/odwolany-lot/ . Poza tym na stronach przewoźników są specjalne formularze dotyczące odszkodowań, które należy wypełnić i odesłać.

 

Odszkodowanie za lot, który się nie odbył, nie zrekompensuje nam może pozytywnych przeżyć związanych z podróżą, ale przynajmniej nie będziemy stratni pod względem finansowym.

 

 

 

 

 

 

 

Similar Posts