Panowała 63 lata, 7 miesięcy i dwa dni. Nie jest to rekord – jej praprawnuczka obecnie miłościwie panująca Elżbieta II na tronie zasiada od 66 lat. Jednak z czasów panowania Elżbiety zapamiętamy cudowne kapelusze królowej i jej mało gustowne torebki. A Wiktoria? Wiktoria to królowa, która wprowadziła Zjednoczone Królestwo w XX wiek, Wiktoria to epoka pełna zmian społecznych, gospodarczych, politycznych. Wiktoria to symbol rodzinnych, konserwatywnych wartości, na brak których cierpi współczesny świat.
Niespodziewane koronacja
Urodzona w 1819 roku przyszła królowa Wielkiej Brytanii i cesarzowa Indii miała szczęśliwe dzieciństwo i niezakłóconą niczym młodość. Europa pamiętała jeszcze czasy podbojów Napoleona i politycy robili wiele, aby unikać konfliktów zbrojnych. Na chrzcie mała księżniczka dostała imiona po swoim chrzestnym carze Rosji Aleksandrze oraz matce Wiktorii z Saksonii – Coburga – Saalfeld. Aleksandrina Wiktoria Hanowerska przez bliskich nazywana „Drina” tytułowana była księżniczką Wiktorią z Kentu Hanowerską.
Na tron wstąpiła po niespodziewanej śmierci Wilhelma IV w niecały miesiąc po uzyskaniu pełnoletności. Nieprzygotowana do rządów, ulegająca wpływom polityków, zagubiona wyglądała jak dziewczynka, gdy arcybiskup Canterbury wkładał na jej głowę koronę królewską. O wyglądzie nastolatki decydował głównie wzrost monarchini – 149 cm (niektóre źródła mówią o 152 cm) nie przydawało królowej powagi.
Królowa Wiktoria – rodzina jest najważniejsza
Mężem Wiktorii Hanowerskiej został książę Albert z Saksoni – Coburga – Gothy. Małżonków łączyła głęboka miłość, przyjaźń, szacunek. Doczekali się dziewięciorga dzieci. Gdy Albert umarł Albert miał wieli wpływ na decyzje polityczne małżonki. Gdy odszedł w grudniu 1861 roku Wiktoria na zawsze pogrążyła się w żałobie. Ubrana na czarno nigdy już nie była tak zaangażowana w sprawy kraju, jak za życia męża.
Siła epoki wiktoriańskiej
Mimo problemów rodzinnych Wiktoria potrafiła stawiać czoła politycznym wyzwaniom, a nawet aranżować zmiany oraz inspirować innych polityków do działania. Zarówno zaangażowanie w Wojnę Krymską, powstanie Sipajów, wojny burskie czy próby uzależniania Irlandii, którą Wiktoria była zauroczona, jak i wiele innych trudnych przedsięwzięć politycznych królowej i gabinetów, które z jej nadania sprawowały rządy nad Zjednoczony Królestwem, okazywały się w ogólnym rozrachunku korzystne dla kraju i umacniały jego pozycję.
Wiktoria odważnie angażowała się w propagowanie zmian technicznych – jako pierwsza władczyni została upamiętniona na fotografii i jako pierwsza jechała pociągiem.
Epoka wiktoriańska umocniła purytańskie poglądy o sile konserwatywnych wartości rodzinnych. Relacje rodzinne na dworze Wiktorii były wzorem dla związków między częściami wielkiego imperium brytyjskiego.
Niemal wszyscy współcześni monarchowie panujący w Europie lub pretendenci do tronu w państwach, w których obalono systemy monarchiczne, są blisko spokrewnieni z królową Wiktorią.