Artykuły Sport

Bułgarska przygoda ze sportami wodnymi

Bułgarska przygoda ze sportami wodnymi

Położona na południowych wschodzie Europy Bułgaria jeszcze do niedawna kojarzyła się z wczasami dla elit ze słusznie minionej epoki budowy komunizmu. Po zmiany polityczne nie szły w tym kraju w parze ze zmianami gospodarczymi. Aby bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego znów zapełniło się turystami z całego świata konieczna była gruntowna przebudowa bazy turystycznej. Dziś bułgarskie hotele zaspokajają oczekiwania najbardziej wymagających gości, a na turystów czekają niezwykłe atrakcje historyczne, przyrodnicze, kulinarne, sportowe.

Plaże dla leniwych i dla aktywnych

Bułgarskie plaże to głównie biały, drobny piasek, sprzyjający miłośnikom leniwego korzystania ze słońca i ciepłych morskich kąpieli. Ale 378 kilometrów linii brzegowej to również zatoki, wyspy, podwodne jaskinie, klify i otwarte przestrzenie, na których przez okrągły rok wieją silne wiatry. Nie ma więc takiego miejsca, w którym czegoś dla siebie nie znajdą miłośnicy sportów wodnych. I nie o jazdę na bananie czy ciągniętej przez motorówkę kanapie mowa. Bułgaria ma warunki do uprawiania sportów wodnych w formacie profesjonalnym.

Nurkowanie, surfowanie – sporty wodne w Bułgarii zapraszają

Dla osób poszukujących niezwykłych miejsc do nurkowania najlepsze warunki oferuje Sozopol. Tu w głębiach kryją się zatopione przedmioty i wraki statków. W polecanych do penetrowania miejscach można poznawać florę i bogatą faunę czarnomorską, która u wybrzeży Bułgarii ma się całkiem nieźle, biorąc pod uwagę stopień zanieczyszczenia wód Morza Czarnego w innych rejonach.

Sozopol warto również odwiedzić jako miasto – miejsce pełne architektonicznych pomników przeszłości, bardzo klimatyczne, pełne barów i restauracji z wyśmienitymi daniami kuchni bałkańskiej oraz serwujące bułgarskie wina i koniaki.

Dla miłośników szybkości na fali poleca się Achtopol, Carewo i Sinomorec. Bułgarskie organizacje skupiające surferów i windsurferów od lat organizują międzynarodowe mistrzostwa, których ranga przyciąga elitę tych sportów. Jest to przede wszystkim zasługa doskonałych naturalnych warunków, ale nie bez znaczenia jest świetna baza, która wciąż jest rozwijana i unowocześniana.

Wiele miejsc dla realizowania swoich pasji znajdą w Bułgarii kitesurferzy. Szczególnie poleca się dla uprawiających kitesurfing okolice Złotych Piasków, Warnę, Burgas, Krapec.

Kiedy najlepiej uprawiać sporty wodne w Bułgarii?

Najlepsze warunki wiatrowe są we wrześniu. To czas najsilniejszych wiatrów i licznych zawodów sportowych. Wrzesień w Bułgarii to czas pięknej pogody, ale temperatur bez męczących upałów. Ponadto jest to czas dojrzewana winogron, papryki, arbuzów – raj dla miłośników naturalnej kuchni regionalnej.

Ze względu na łagodny klimat i brak mrozów czarnomorskie wybrzeże może być celem wodniaków niemal przez cały rok.

Similar Posts