Podróże

Stolica Holandii i uroki kraju nad morzem północnym

Stolica Holandii i uroki kraju nad morzem północnym

Holland, czy Nederland? Jak poprawnie posługiwać się tym nazewnictwem? Czy Holandia jest mniejsza niż Polska pod względem zaludnienia i terenu? Jak wygląda życie i historia Holandii? Holandia słynąca głównie z atrakcji w Amsterdamie posiada ciekawe miejsca i interesujące miasta, do których należy także druga stolica kraju, Haga. Poznaj informacje na temat Holandii i miejsc, które warto zobaczyć w tym państwie!

Haga, czy Amsterdam – stolica Holandii

Zanim przejdziemy do meandrów historii Holandii, warto dowiedzieć się, jakim krajem jest państwo, z którym sąsiadują dwie inne wyspy. Holandia jest niewielka: zajmuje 42 508 km², a zamieszkuje ją około 17 mln osób. Polska jest ponad 7 razy większa, jeśli chodzi o powierzchnię i 2 razy bardziej zaludniona. Ustrój Holandii nazywany jest monarchią konstytucyjną, a szczegóły historii i kultury należy rozpatrywać zależnie od tego, którą z prowincji bierzemy pod uwagę, ponieważ od lat Holandia podzielona jest na strefę północną i południową. Stąd wynikają kłopoty z poprawnym nazewnictwem kraju. Warto pamiętać, że nazwa Holandia zarezerwowana jest dla mieszkańców dzielnic południa, a północ to Królestwo Niderlandów. Prawnie przyjęto natomiast, że Holandia jest nazwą potoczną, a Królestwo Niderlandów to nazwa urzędowa. Trochę tak jak Polska i Rzeczpospolita Polska. Biorąc pod uwagę, że prowincji Holandii jest kilkanaście, chcąc więc być bardzo dokładnym, należy poznać szczegółowe dane administracyjne, lub chociaż dowiedzieć się nieco więcej o mieście, które zamierza się odwiedzić. Holandia posiada niezmienną od XVI wieku flagę, która przedstawia poziomo trzy, następujące kolory: czerwony, biały i niebieski. Zatwierdzona dopiero w roku 1937 flaga symbolizuje barwy mundurów noszonych przez wojska księcia Wilhelma I Orańskiego, które walczyły o niepodległość w 1561 roku. Pierwotnie zamiast koloru czerwonego na fladze znajdował się pomarańczowy. Prozaiczny powód, jakim była nietrwałość barwnika, spowodował częste podmienianie tego koloru czerwonym. Ostatecznie to właśnie czerwony został wybrany jako jedna z barw narodowych i miało to miejsce właśnie w 1937.

Chociaż ten interesujący kraj zamieszkuje niewiele osób (około 17 mln), to możemy spotkać tam wielu turystów. Badania demograficzne zapowiadają przyrost ludności w tym kraju, co spowodowane jest migracją ludności. Największy przyrost datowany jest na rok 2020, a już teraz można zauważyć znaczny napływ z sąsiednich państw. W kraju spotkać można wiele osób z zagranicy, które zamiast w celach turystycznych, przebywają w Holandii w związku z pracą sezonową. Wiele pracowników sezonowych decyduje się po jakimś czasie osiedlić tam na stałe, ze względy na korzystne warunki życia. Stolica kraju, Amsterdam należy do jednych z najbardziej znanych miast na świecie i jest jednocześnie największym miastem Holandii. W Amsterdamie mnóstwo atrakcji zaznają amatorzy marihuany oraz fani ciekawych muzeów. To właśnie w tym mieście znajduje się również słynna ulica Czerwonych Latarni. Haga jest niemniej interesująca, w dodatku również jest stolicą Holandii. Jak to możliwe? Otóż konstytucyjna i najbardziej znana stolica Holandii to rzeczywiście Amsterdam. Natomiast podział administracyjny kraju spowodował wyznaczenie drugiego miasta, które objęło to zaszczytne miano, a jest nim Haga. Pierwsza stolica znajduje się na północy kraju, a druga na południu. Haga to główna siedziba rządu, parlamentu i oczywiście rodziny królewskiej. O ile Amsterdam słynie z bycia miejscem wycieczek żądnych wrażeń i rozrywki turystów, on tyle w Hadze spotkamy się z zupełnie inną atmosferą. To miejsce spotkań przedsiębiorców i biznesmenów, bez kwitnącego życia nocnego i głośnych imprez. To piękne miasto zarezerwowane jest dla wielbicieli muzeów i miłośników spokojnego trybu życia. Turyści relacjonują, że w Hadze w lokalach można spotkać głównie osoby w średnim wieku. Wiadomo już, gdzie można wybrać się na spokojną wycieczkę, a gdzie można zaszaleć.

Mało ludzi zdaje sobie sprawę, jak bardzo podzielonym państwem, pod wieloma względami, jest Holandia. Stolica i jej historia to najbardziej obrazowy przykład. Wynika to bezpośrednio z historii, którą determinuje również geografia terenu. Część kraju leży w Europie Zachodniej, a część to już Ameryka Północna. Morski klimat kraju owocuje częstymi opadami i temperaturami bardziej umiarkowanymi niż w Polsce. Zimy są cieplejsze, a lato łagodniejsze. Upały zdarzają się rzadko, mroźne dni również, co i tak nie przeszkadza narzekać Holendrom na pogodę. To chyba cecha typowa dla każdej narodowości. Pewnym jest natomiast, że szykując się do dłuższego pobytu w tym państwie, warto zabrać ze sobą trochę cieplejszych rzeczy, odpornych na deszcz. Osoby, które znają Holandię lepiej, śmieją się, że czasami w ciągu jednego dnia możemy spotkać wszystkie cztery pory roku.

Język, którym posługują się Holendrzy to oczywiście niderlandzki, który jest językiem urzędowym nie tylko w Holandii, ale również w Belgii. Na świecie niderlandzkim posługuje się blisko 30 mln ludzi, w tym oczywiście cała Holandia. Język niderlandzki przypomina nieco angielski i niemiecki. Również w tych językach z powodzeniem dogadamy się z obywatelami kraju. Można przyjąć, że angielskim dobrze posługuję się niemal cała Europa, dlatego, jeśli planujesz odwiedzić charakterystyczny Nederland, a nauka holenderskiego nie za bardzo Ci wychodzi, postaraj się dobrze opanować angielski, a z powodzeniem znajdziesz pracę lub bez przeszkód spędzisz urlop zagranicą. Być może to oczywiste, ale wciąż niektórzy zdają się nie wiedzieć, że opanowanie języka kraju, w którym poszukuje się pracy, jest kwestią podstawową i gwarantującą duże szanse na to, że to właśnie my zostaniemy zatrudnieni spośród konkurencji, coraz zresztą większej.

Haga, Holandia – co warto wiedzieć?

Wybierając się na wycieczkę do Holandii lub planując dłuższy pobyt, na kilka miesięcy lub rok, warto zaplanować zwiedzanie najciekawszych miejsc kraju, których jest sporo. Interesującymi zabytkami oraz przyjazną atmosferą może pochwalić się zarówno Holandia Północna, jak i Holandia Południowa. Niezależnie od tego, w której prowincji się znajdziesz, nie będziesz rozczarowany. Państwo to chętnie odwiedza cała Europa.

Znajdując się w Hadze, koniecznie należy odwiedzić Pałac Pokoju, czyli siedzibę Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Otwarty dla turystów tylko w niektóre dni, w zamian za bilet wstępu wynoszący około 10 euro pokaże nam niezwykle ciekawe wnętrza, które nie znudzą nawet tych, którzy nie uważają się za miłośników architektury. Do najpopularniejszych miejsc stolicy należy romantyczna i zadbana plaża, na której można odpocząć i zażyć relaksu. Kąpiel w morzu jest odradzana, bo woda jest tam podobno bardzo zimna. Z centrum na plażę można dostać się zaledwie w 15 minut, dzięki niewielkiej odległości i doskonałemu skomunikowaniu. Dobrze wiedzieć, że zwiedzanie miasta nie jest związane z uciążliwym organizowaniem transportu. Haga słynie również z muzeów. Louwman Museum pokaże nam prywatny zbiór najstarszych samochodów, a w muzeum narodowym Mauritshuis zobaczymy słynne na całym świecie obrazy, na przykład Dziewczynę z Perłą. Po całodziennym zwiedzaniu warto wybrać się na wieżę widokową, która znajduje się w centrum Hagi. Haagse Toren umożliwi nam podziwianie miasta z wysokości, a znajdujące się tam restauracje pozwolą na relaks i spędzenie chwili czasu w klimatycznym miejscu. Obowiązkowo nie można zignorować ulic miasta, które zachwycą swoją architekturą i spokojną atmosferą. Haga jest idealnym miejscem na swobodne zwiedzanie. To miasto piękne i z klasą. Co więcej, z Hagi szybko dostaniemy się również do Amsterdamu, a zajmie nam to niecałą godzinę! Możliwość zobaczenia dwóch tak różnych od siebie stolic Holandii koniecznie trzeba wykorzystać.

Amsterdam porwie nas nie tylko rozrywkowym klimatem, ale również budynkami z przeszłością. W Holandii budynki historyczne są świetnie zachowane. W stolicy można, między innymi, odwiedzić imponujące budowle, takie jak kościół Westerkek, który wyróżnia się najwyższą wieżą w mieście, z której rozciąga się widok na całe miasto. Tak, szczyt kościelnej wieży jest dostępny dla zwiedzających! Inny ciekawy kościół to Oude Kerk, bardzo stary budynek uznawany za jedno z najpiękniejszych dzieł architektury. Interesujące jest położenie kościoła, który znajduje się niedaleko słynnej Dzielnicy Czerwonych Latarni. Amsterdam to również muzea, których w Holandii nie brakuje. Oprócz klasycznych miejsc, gdzie zobaczyć można niezwykle interesujące pamiątki historii, jak w Pałacu Królewskim, czy Amsterdamskich Kanałach, nie brakuje też współczesnych atrakcji. Słynne na cały świat muzeum figur woskowych Madame Tussaud znajduje się właśnie w Amsterdamie. W Holandii, kraju słynącym z liberalnego podejścia do marihuany, nie może zabraknąć również Muzeum Haszyszu i Marihuany. Łowcy turystycznych pereł z pewnością pokuszą się również o wizytę w Muzeum Kondonów, w którym można podziwiać ogrom różnego rodzaju prezerwatyw. Tolerancja miasta zadziwia i bardzo często zachwyca zwiedzających i ciekawe jest to, jak obie stolice różnią się od siebie.

Liczne atrakcje i zabytki popularne w Holandii to temat tak rozległy, że nie sposób skondensować go w jeden artykuł. Holandia to państwo o bogatej historii i wielu ciekawostkach, które warto znać. Więcej na temat Holandii możesz dowiedzieć się odwiedzając portal poświęcony ciekawostkom i kulturze tego nadmorskiego państwa. Znajdziesz go pod adresem https:www.mojaniderlandia.pl. To portal w całości mówiący o Holandii i przeznaczony jest dla odbiorców z Polski. Zawiera przydatne informacje i wiele tematów szerzej opisujących dziedziny, które porusza ten artykuł. Holandia jest tak popularnym miejscem dla Polaków, że wyżej wspomniany portal nie jest jedynym, który szczegółowo opowiada o praktycznych stronach liberalnego kraju. Innym, bardzo kuszącym rozwiązaniem, jest odwiedzenie któregoś z miast Holandii osobiście! Subiektywnych wrażeń nie opisze nawet najlepszy artykuł i z pewnością nie przeczytasz o atmosferze państwa na Wikipedii. Kto wie, może Holandia stanie się Twoim pierwszym etapem podróży po Europie Zachodniej? W końcu z krajem sąsiadują Wyspy Brytyjskie, które również warto odwiedzić. Zwiedzanie nie musi wiązać się z dużym nakładem kosztów. W przypadku braku odłożonej gotówki na urlop warto rozważyć możliwość pracy sezonowej, z której również słynie Holandia, która zatrudnia największy procent pracowników sezonowych.

Similar Posts