Nie tylko morze i góry – fajne miejsca na wypoczynek można znaleźć na nizinach w centrum Polski. Na północno-zachodnim krańcu województwa łódzkiego nad rzeką Wartą rozlokowało się przez wiekami klimatyczne miasteczko Uniejów. Kiedyś słynęło z handlu – dzisiaj robi zawrotną karierę jako jedno z najważniejszych polskich uzdrowisk. Dlaczego warto odwiedzić Uniejów?
Po pierwsze – historia
W sowich dziejach Uniejów łupiony był i palony wielokrotnie. Takie wypadki stają się udziałem miast zamożnych i ważnych. A takim był Uniejów od XII wieku, co potwierdza Bulla Gnieźnieńska, w której pada nazwa miejscowości. Prawa miejskie nadane mu z inicjatywy arcybiskupa Jakuba Świnki Uniejów utracił w okresie rozbiorów. Przywróceniu praw w 1919 roku nie towarzyszyło jednak przywrócenie miastu świetności. Uniejów podzielił los prowincjonalnych miasteczek w cieniu robotniczej Łodzi czy przemysłowego Poznania.
Z bogatej historii zostało wiele ciekawych pamiątek. Warto zwiedzić uniejowski zamek z parkiem oraz kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Floriana z sarkofagiem opiekuna miasta bł. Bogumiła.
Po drugie – termy
Termy po drugie i każde następne, bo termy Uniejów to skarb dla miasta i okolicy. Wody termalne odkryto w tym miejscu w 1978 roku, ale nie potrafiono wówczas tego wykorzystać. Dopiero początek wieku XXI przyniósł zmianę. Wody termalne Uniejowa okazały się mieć wysoki stopień zmineralizowania, więc Uniejów trafił na listę uzdrowisk. Karierę turystyczną miasteczka obserwują znawcy branży i przyznają, że ostatni taki przypadek był w czasach, gdy Tytus Chałubiński przekonywał do walorów uzdrowiskowych Zakopanego.
Termy Uniejów – jak skorzystać z kompleksów kąpielowych
Będąc w Uniejowie nikt nie przegapi miejsca, w którym rozlokowały się termy. Po lewej stronie rzeki przy zamku niedaleko mostu widać potężny budynek term. Samochód można zostawić na bezpiecznym a przy tym niepłatnym parkingu. W dolnej części term znajdują się baseny odkryte czynne cały rok. Można tu pływać w zwykłym basenie, skorzystać z jacuzzi, basenu solankowego z grotą. Jest też sztuczna rzeka i basen dziecięcy z bezpieczną głębokością oraz dwie zjeżdżalnie. Cześć górna to sauny, łaźnie oraz restauracja. Tutaj za dodatkową opłatą korzysta się z łaźni aromatycznych, parowych, groty śnieżnej, basenu solankowego, sanarium i tężni. Pobyt w restauracji nie jest rejestrowany jako czas pobytu na basenach.
Przy wejściu do term należy okazać bilet. Można zakupić go w Internecie w przedsprzedaży lub na miejscu w kasie. Najlepszą opcją jest bilet całodzienny. Za długo? Na pewno nie! Czas spędzony w Uniejowie to czas wypoczynku, relaksu, beztroski – warto być w termach Uniejów więcej niż godzinę czy dwie.