Porady

Dlaczego dania z grzybami są tak popularne i kilka pomysłów na nie

Dlaczego dania z grzybami są tak popularne i kilka pomysłów na nie

W Polsce zbieranie grzybów to dość popularne hobby. Kiedy zbliża się jesień wiele osób wyposażonych w koszyk rusza do lasów na poszukiwania. Jednak po obfitych zbiorach bardzo często pojawia się pytanie, co z nimi zrobić? Równie szybko kształtuje się odpowiedź, że przecież grzyby suszone mają rozległe zastosowanie Jak prawidłowo suszyć i przechowywać grzyby? Z jakimi potrawami komponują się najlepiej? O tym można przeczytać poniżej!

Jak suszyć i przechowywać grzyby leśne?

Chcąc mieć grzyby suszone, w pierwszej kolejności należy je odpowiednio przygotować. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ tylko tak można zachować ich aromat i uchronić przed zmarnowaniem. Grzyby trzeba dokładnie oczyścić, usuwając pozostałości po ściółce leśnej, a następnie każdego z nich pokroić na mniejsze kawałki i sprawdzić, czy nie są robaczywe. Te, które wzbudzają nasze wątpliwości, powinny trafić do kosza, aby zminimalizować ryzyko zarobaczenia innych. Tak przygotowane grzyby mogą zostać poddane procesowi suszenia. W tym celu grzybiarze bardzo często wykorzystują metody znane im jeszcze od pokoleń. Jednym z nich jest nawleczenie grzybów na nitce i powieszenie jej w suchym i ciepłym miejscu np. nad grzejnikiem, gdzie powinny pozostać przez kilka dni. Zresztą to samo dotyczy grzybów suszonych na słońcu. W tym przypadku trzeba umieścić je na przepuszczającej powietrze tkaninie i przykryć, co pozwoli je chronić przed zanieczyszczeniami. Można również zakupić już gotowe grzyby w sklepie GrzybySuszone-sklep.pl

W bardziej nowoczesnych metodach wykorzystuje się piekarnik. Grzyby suszone są w temperaturze około 50 stopni przez kilka godzin i przy włączonym termoobiegu. Drzwiczki od piekarnika powinny zostać uchylone, aby wilgoć mogła wydostać się na zewnątrz. Alternatywą dla wszystkich wymienionych rozwiązań są specjalne suszarki. Użytkownik może sam ustawić temperaturę i czas suszenia. Pokrojone grzyby wystarczy umieścić na półeczkach i z wybranymi parametrami włączyć suszarkę. Suszone grzyby można przechowywać dość długo, przyjęto, że nawet do trzech lat. Należy jednak pamiętać, że nie mogą być one ani trochę wilgotne, ponieważ może to skutkować ich zapleśnieniem. Po dokładnym wysuszeniu grzyby najlepiej jest włożyć do szklanego słoika i umieścić go w suchym i zaciemnionym miejscu. Szkło i szczelna nakrętka doskonale sprawdzają się jako ochrona przed pleśnią oraz molami spożywczymi.

Jakie potrawy można przygotować z suszonych grzybów?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że grzyby suszone wykorzystuje się jako dodatek do różnych sosów i bigosu. Tak naprawdę, to dzięki nim można uzyskać niepowtarzalny smak i aromat tych właśnie potraw. Jednak czy grzyby suszone mogą być podstawą dania? Pewnie, że tak.

Z całą pewnością pierwsze miejsce zajmują pierogi z kapustą i grzybami podawane najczęściej na święta Bożego Narodzenia, ale nie tylko. Zaraz za nimi pojawia się pyszna i aromatyczna zupa grzybowa. Nieco mniej popularne, ale na pewno doceniane przez osoby na diecie wegetariańskiej są flaczki z suszonych grzybów z dodatkiem boczniaków. Co prawda, kolejna potrawa została zaciągnięta z włoskiej kuchni i odrobinę zmodyfikowana, ale smak jest po prostu niezapomniany. Chodzi o risotto z suszonymi grzybami, które świetnie komponują się z ryżem, cebulką i aromatycznymi przyprawami.

Choć dla niektórych z nas może być to zaskoczenie, ale z suszonych grzybów można również przygotować rosół. Przyrządza się go zupełnie inaczej, niż klasyczny, mimo że dodaje się do niego włoszczyznę i makaron, to podstawę mięsną stanowi wołowina oraz wywary (wołowy i grzybowy). Całości dopełniają różnorodne przyprawy. Ciekawą propozycją są także kotlety z grzybów suszonych mogące zastąpić tradycyjne mielone. Natomiast woda z gotowania może posłużyć nam do zrobienia sosu. Jeśli zwolennikom wypraw do lasu udało się zebrać w sezonie prawdziwki i ususzyć całe kapelusze, to koniecznie powinni je zapanierować i usmażyć jak kotlety schabowe z dodatkiem ulubionych przypraw. Przed podaniem warto osuszyć kapelusze ręcznikiem papierowym i posypać zmielonym pieprzem, co nada im charakteru i nietuzinkowego smaku.

Similar Posts